دسامبر 10, 2016

راهنمای گام بگام موفقیت در بورس

نوشته از آقای مهندس حسینی  بر همکار گروه پسام می باشد.

چه کسانی می توانند وارد بورس شوند و از کجا شروع نمایند؟

هر شخصی با هر نوع شغلی و با هر هدفی می تواند وارد این بازار شود اما نکته مهم این می باشد که چگونه از سرمایه مان محافظ نماییم؟ شاید برای یک پزشک بهتر باشد با خرید سهام صندوق های بورسی کارگزاری های معتبر شروع نماید و شاید برای بکارگیری پس اندازهای اندک یک کارمند  و یا کسب درامدی موقتی برای یک شخص فاقد شغل،همزمان با فعالیت های روزمره بصورت انفرادی خرید و فروش نماید و یا شاید  برای یک دانشجو ابتدا تمرین  خرید و فروش در تالار مجازی بورس مناسبتر باشد .اما هرچی که باشد برای ورود به این بازار گام به گام وارد این کار شد.

تفاوتی هم ندارد که اگر از بورس هیچی نمی دانید و ابتدای کار بوده و تمایل به سرمایه گذاری در بورس دارید و یا اینکه کلاس های متعددی را با صرف میلیونها تومان گذرانده اید و یا بصورت چشم بسته از پیشنهادات وب سایت های بورسی  خرید و فروش نموده اید اما بمحض انجام خرید یک سهم، متوجه شده اید ان سهم  بجای صعود قیمت در حال افت قیمت می باشد و شما از انجا که در کلاس های آموزشی و یا جزوات بورسی فراگرفته اید که جلوی ضرر خودش سود می باشد و با خارج شدن از سهم بخشی از سرمایه تان را از دست داده اید، با این حال بهتر است باز هم از گام اول شروع نمایید.

اگر جزو آن دسته افراد هستید که برای شروع فعالیت ، تمایل دارید در کلاس های آموزشی با شهریه دو میلیون تومانی شرکت نمایید و یا مبادرت به خرید بسته های آموزشی ویدویی با هزینه های پانصد هزارتومان نمایید توصیه می شود قبل از این کار مطالب این صفحه را کامل مطالعه نمایید.

در هر حال اگر  سال ها در بورس چشم بسته خرید و فروش نموده اید و یا اینکه با وجود این همه سهام های مناسب، باز هم سود سرمایه گذاریتان مطابق میلتان نیست  و در اکثر مواقع در بالاترین قیمت خرید و در پایین ترین قیمت فروش نموده اید مطمین باشید از جزئیات سرمایه گذاری در بورس غفلت نموده و بجای حرکت از نقطه آغاز، از وسط یا انتهای مسر گام برداشته اید برای این منظور نیازی نیست از ابتدای کار با صرف میلیون ها تومان مسیرتان را از کلاس های آموزشی شروع نمایید.

گام اول: اطلاعات خود را در خصوص بورس افزایش دهید.و با مقدمات بورس اشنا شوید.باید بدانید که یک شرکت چگونه وارد بورس می شود، تفاوت بورس با فرابورس چیست،با خرید سهام یک شرکت چه حقوقی به شما تعلق می گیرد، باید بدانید که بدست آوردن سود از بورس تنها بوسیله خرید و فروش نیست یا اینکه مراحل وفرایند انجان معاملات در بورس چگونه می باشد و یا اینکه مجمع چیست و مجمع و تصمیمات آن چه تاثیری در قیمت بعد از مجمع خواهند داشت و با اصطلاحات بورسی همانند، پولبک،شارپ،حقوقی،اشنا شده باشید و یا اینکه  از روش های تحلیل سهم آگاهی داشته باشد و از ارتباط یک سهم با شاخص صنعت مربوطه و یا حتی شاخص کل مطلع باشد و تا حدودی با نحوه مطالعه صورتحساب های سرمایه و سود و زیان هر شرکت آشنا باشید و بدانید که مطالعه بنیادی یک سهم در تصمیم خرید برای میانمدت یا بلندمدت بسیار موثر می باشد بطوریکه با اطلاعات مالی منتشر شده یک شرکت می توان چهارچوب و مسیری کلی را برای آن شرکت تعیین نموده سپس با استفاده از تحلیل های تکنیکال نوسانات احتمالی قیمت، حمایت ها و مقاومت ها پیش بینی نمود.

از این رو توصیه می شود قبل از سرکت در هر کلاسی و یا صرف صدها هزارتومان برای خرید آموزش ویدویی ابتدا پکیج کتابخانه بورسی را تهیه نمایید و بعد از ان اگر هنوز متوجه نیاز به حضور در کلاس های اموزشی را احساس نمودید مبادرت به اینکار نمایید چرا که با اطمینان صد در صد می توان گفت از ابتدای تا انتهای دوره، چیزی بیشتر از بخش کوچکی از مجموعه کتاب های بورسی  در این دوره ها ارایه نمی شوند  چرا که سالهاست به شخصه این دوره ها را در شهرهای مختلف ایران ارایه نموده و در پایان دوره دانشجویان را تشویق به تهیه این پکیج نموده ام و مسلما اگر هر مدرسی  ادعای بیتشری را  مطرح نمودند می توانند یکبار در دوره های حضوری اینجانب در هر شهرستانی که ارایه گردید شرکت نموده و بالعکس شخصا در دوره ایشان حضور نمایم.

این پکیج مشتمل بر ۲۵۰جلد کتاب و جزوه با ۱۸۳عنوان بورسی به همراه کتاب جامع و کامل آموزش صفر تا صد بورس می باشد.

 

برای مشاهده لیست کامل کتاب های مجموعه بورسی کلیک کنید

 

گام دوم: بخود متکی باشید.

نکته اول اینکه اگر در وب سایتی عضو هستید که  بسیار معتبر می باشد و به حرفه ای بودن تحلیل گرهایشان اطمینان دارید( دقت شود که بیش از نود درصد چنین وب سایت هایی فاقد اعتبار و بصورت ناشناس توسط کاربران آماتور مدیریت می شوند که حداکثر تلاششان برای جلب مشتری،کپی نمودن تحلیل ها و پیشنهادات سایر وب سایت های معتبر می باشد) باز هم قبل از ورود به ان سهم، با استفاده از گام های بعدی، از صحت و دقت تحلیل اطمینان کسب نمایید و همیشه این دو نکته را بخاطر داشته باشید.

نکته اول: هیچکس بهتر از خود شما نمی تواند از سرمایه تان محافظت نماید.اعتنا و اعتماد شما به تحلیل های دیگران به خود شما بستگی دارد و استفاده از آن تحلیل یا پیشنهاد سبد هیچگونه مسئولیتی را متوجه آن تحلیلگر نخواهد کرد. ضمن اینکه آن تحلیلگر برای تحلیل اقتصاد و یا سهامی فقط به همان منابع متکی بوده و شما نیز به آنها دسترسی دارید یعنی وب سایت های رسمی بورس و اقتصاد. فرض مثال تحلیلگر برای تحلیل و یا پیشنهاد یک سهم  ابتدا وضعیت کلی اقتصاد و تاثیر بازار جهانی و بازار داخلی( فرضا کاهش یا افزایش تعرفه واردات خودرو ) را در نظر می گیرد و در تحلیل هایش از این نکته غفلت نمی کند که با کاهش تعرفه واردات خودرو، ریسک افت قیمت نمادهای مربوط به قطعه سازان داخلی و خودروسازان وجود خواهد داشت) و بعد از ان مبادرت به بررسی و تحلیل شاخص آن صنعت می پردازد بطور مثال وقتی در منازعات منطقه ای پس از یک جنگ یا ویرانی یا زلزله ، قراردادی برای تامین فولاد یا سیمان مورد نیاز با کشور منعقد می شود تحلیلگر این واقعیت را در نظر می گیرد که از یک طرف صادرات آن محصول باعث افزایش سوددهی شرکت های مرتبط با آن صنعت خواهد شد از طرف دیگر در صورت عدم افزایش تولید برای رفع نیاز داخلی  و ایجاد تقاضای مضاعف بران محصول، اگر چه قیمت آن محصول و به تبع آن قیمت سهام شرکت های مرتبط با آن صنعت  افزایش بیشتری می یابد اما بدلیل عدم امکان عرضه بیشتر برای بازار داخلی ، این افزایش قیمت را نباید به محصول مکمل نیز تسری داد (مثلا فولاد و سیمان). از این رو تحلیلگر بعد از این مرحله به بررسی شاخص های تکنیکی آن صنعت و به تبع آن شاخص های تکنیکی نماد مد نظر می پردازد.

اینکه با وجود کلاس های آموزشی و مطالعه کتاب های بورسی شخصی هنوز در بکارگیری شاخص های نرم افزارهای تکنیکال با مشکل مواجه بوده و یا هنوز قدرت شناخت و ترسیم واگرایی های قیمت با دیگر شاخص ها را ندارد دلیلی مبنی بر اشتراک در وب سایت های پیشنهاد دهنده  سبد نمی باشد. و برای حل این مشکل بطور صد در صدی به توضیحات  گام های بعدی دقت شود.

نکته دوم: از ابزار شدن توسط دیگران برای منافعشان خودداری نمایید.

مطمینا هر شخص یا وب سایتی و یا حتی کارگزاری های معتبر ، در تحلیل ها و یا سبدهای پیشنهادی منافع خودشان اولویت دارند و کسی برای سود رساندن به دیگری ساعت ها وقت صرف مطالعه و ارایه تحلیل بصورت رایگان نمی نماید.

پس در مرحله اول از پیشنهادات و تحلیل هایی که در برخی وب سایت ها بصورت رایگان ارایه می شوند پرهیز نمایید. و در مرحله  بعدی تحلیل ها و یا سبدهای پیشنهادی وب سایت ها و کارگزاری هایی که با دریافت حق اشتراک ماهیانه مبادرت به فعالیت می نمایند را مجددا باز بینی و مورد تحلیل قرار دهید. و اگر با وجود مطالعه آموزش های مندرج در پکیچ کتب بورسی هنوز به مرحله معتبر بودن تحلیل هایتان نرسیده اید جای نگرانی نیست در گام های بعدی نرم افزاری معرفی می شود که این کار را برای شما انجام می دهد.

چرا نباید به پیشنهادات رایگان وب سایت ها اعتنایی نمود؟ در ابتدا اینکه گردانندگان چنین وب سایت هایی بطور حتم مبادرت به خرید و فروش سهام در بورس می نمایند. معمولا هنگام ارایه چنین پیشنهاداتی دو هدف را مد نظر قرار می دهند . یا اینکه  خودشان قبلا بخشی از سرمایه شان را برای خرید ان نماد اختصاص داده اند  و با توجه به وضعیت خاص آن نماد و یا اخبار بازار آن نماد در حال افت قیمت می باشد و برای خروج از ان نماد با ضرر کمتر، آن را در قالب سبد پیشنهاد داده تا با ترغیب دیگران نسبت به خرید ان و یا ایجاد صف خرید کاذب ، قیمت سهم از شدت افتش کاسته شده و تقاضای موقتی قیمت را تا حدی افزایش دهد تا بلافاصله در این حالت از نماد در حال ضرر خارج شوند (کافیست از ۱۰نفر خواننده سایت،۳نفر همزمان دستور خرید بگذارند تا  تعداد تقاضا کننده و همچنین مقدار تقاضا به مقدار عرضه فزونی یابد) و یا اینکه آن نماد در حال رسیدن به مقاومتش بوده و با ایجاد تقاضای صوری مبادرت بفروش آن نماد در قیمت بالاتر نمایند. چنین فرضیاتی حتی برای وب سایت های با اشتراک ماهیانه نیز صدق می نماید.

گام سوم: استراتژی خود را مشخص نمایید

یعنی اینکه می خواهید بر چه بازه زمانی مبادرت به خرید و فروش نمایید؟ ایا می خواهید خرید و فروش هایتان روزانه یا هفتگی باشند؟ و یا ماهیانه و یا بلندمدت؟

توصیه ما این می باشد که سرمایه تان را تقسیم بندی نمایید بخشی از ان را برای رید و فروش کوتاهمدت، بخشی را برای میانمدت و بخشی را برای بلندمدت اختصاص دهید.

بطور مثال اگر قصد دارید برای بلندمدت وارد سهمی شوید ابتدا به وضعیت بازار اتی بر اساس اخبار دقت نمایید فرضا اگر می خواهید وارد نمادی از صنعت کشاورزی شوید چشم اندازی از پیش بینی اب و هوای امسال و میزان بارش و همچنین صادراتی بودن یا نبودن ان داشته باشید و یا اگر قصد دارید وارد نمادی نفتی شوید ابتدا به احتمال افزایش یا کاهش عرضه بر اساس فصل، جنگ یا درگیری کشورهای صادر کننده نفت دقت نمایید بعد از آن به میزان قدرت مالی آن شرکت و تحلیل بنیادی آن شرکت بر اساس صورت های مالی و pe آن پرداخته تا از بین چند نماد مرتبط مناسبترین را انتخاب نمایید بعد از آن مبادرت به تحلیل تکنیکال صنعت مربوطه و پس از ان به تحلیل تکنیکال آن شرکت بپردازید.

شاید این سوال پیش آید که هنوز  از دانشی قابل اعتماد برای تحلیل تکنیکال برخوردار نیستم و یا اینکه نحوه استفاده از شاخص ها و اندیکاتورها را هنوز فرانگرفته ام و مطمین نیستم کدام شاخص برای بورس ایران قابل اعتماد تر می باشد؟ و یا هنوز نمی دانم از کدام نرم افزار برای تحلیل تکنیکال استفاده نمایم؟

گام چهارم: استفاده از تحلیل تکنیکال

برای تحلیل تکنیکال نرم افزارهای متعددی وجود دارد که هر کدام اکثر شاخص های مهم و کاربردی را برای تحلیل تکنیکال بصورت پیشفرض دارا می باشند  اما با توجه به تجربه ۱۴ساله در بورس برنامه متاتریدر برنامه بسیار مهم و کاربردی می باشد که علاوه بر اندیکاتورهای پیشفرض قابلیت خلق و برنامه نویسی اندیکاتور های دلخواه و منطبق با بورس ایران را دارا می باشد برنامه مفیدتریدر۵ همان برنامه متاتریدر۵ می باشد که توسط شرکت مفید برای بورس ایران تدارک دیده شده است و برای هر فعال بورس لازم هست تا حدودی با تحلیل تکنیکال اشنا باشد و مزیت این برنامه بر خلاف سایر برنامه های تکنیکال کارایی بسیار بالا و سادگی ان می باشد. اما اینکه کدام اندیکاتورها با بورس ایران سازگاری بیشتری دارند و یا اینکه از هر اندیکاتور چگونه استفاده شود نیاز به اشنایی کامل به علم تحلیل تکنیکال دارد.

برای این منظور و کلا برای استفاده از تحلیل تکنیکال، حتی اگر کمترین اشنایی با علم تکنیکال نداشته باشید می توانید با استفاده از اندیکاتورهای اختصاصی اراد تریدت که برای بورس ایران برنامه نویسی شده اند استفاده نمایید.

برای استفاده از این اندیکاتورها ابتدا برنامه مفید تریدر را دانلود و بر اساس راهنمای زیر آن را نصب نمایید.

دانلود راهنمای نصب مفید تریدر

ضمن اینکه  در خیلی از وب سایت ها برخی از اندیکاتورهای خارجی با قیمت های بالای یکصد هزارتومان برای هر اندیکاتور و یا سیستم های پیشنهاد سهم با قیمتی بالای سیصد هزارتومان بفروش می رسند که نمونه آنها همراه با قیمتشان در فایل بالا موجود می باشد

این در حالی می باشد که نسخه بازنویسی و سازگار با بورس ایران اکثر این اندیکاتور را  به همراه آموزش آنها بصورت رایگان از اینجا تهیه نمایید

سیستم اراد تریدت نرم افزار های (اندیکاتورهای) اختصاصی می باشد که برروی پلتفرم متاتریدر۵(مفید تریدر) طراحی شده است که برخلاف سیستم های رایج که اکثرا ترجمه نمونه های خارجی می باشند، اختصاصا برای بورس ایران طراحی شده اند.

ویژگی های  مهم سیستم های هشدار ورود و خروج آراد

 • هشدارهای ورود و خروج براساس تحلیل سهم
 • هشدارهای ورود و خروج بر اساس واگرایی های مهم
 • رسم واگرایی های اصلی مثبت و منفی و هشدار ورود و خروج به سهم در صورت مهم بودن واگرایی ها
 • رسم واگرایی های مخفی قیمت جهت هشدار از احتمال اصلاح قیمت بزودی
 • نمایش مهمترین حمایت و مقاومت پیش روی قیمت برای کلیه نمادها
 • ارایه محدوده قیمت ورود و قیمت خروج با بردن موس روی هشدار
 • ظاهر شدن هشدار خروج قبل از اصلاح قیمت
 • ارسال هشدار ورود و خروج به ایمیل بمحض باز نمودن برنامه برای نمادهایی که نمودار قیمتشان فعال می باشد(با این امکان نیازی به بررسی و مشاهده تک تک نمادهای فعال روی برنامه  نیست و اگر هشدار ورود یا خروج روی سهمی ظاهر شده باشد به کاربر یک ایمیل ورود یا خروج ارسال می شود)
 • دایمی بودن اندیکاتورها و سیستم های اراد (معمولا یکی دو مورد سیستم پیشنهاد سهم برای مفید تریدر که کپی نسخه خارجی بدون اعمال کمترین تغییراتی می باشند و در ایران ارایه می شوند اشتراک ماهیانه شان بیش از سیصد هزارتومان می باشد این در حالیست که بر اساس رصد و مطابقت انها با سیستم های اراد و تایید دیگر کاربران، درصد ارایه سیگنال های دقیق کمتر از ۵۰درصد می باشد)

توجه: اگر امکان ارسال پیامک نیز وجود داشته باشد این هشدارها علاوه بر ایمیل ، پیامک نیز خواهند شد

 • ظاهر شدن هشدار ورود و خروج برای نمادهای دارای هشدار خرید وفروش بمحض باز شدن برنامه
 • طراحی شده برای بورس ایران و کاملا تست شده
 • پرهیز از شلوغ نمودار قیمت  با رسم انواع اندیکاتورها( بجای ان نتایج اندیکاتورهای اصلی در  اندیکاتور اصلی تجمیع شده است)
 • امکان تغییر بازه زمانی مورد نظر کاربر در تحلیل های اندیکاتور

مطمینا با توجه به ویژگیهای بالا هیچ اندیکاتور مشابه با این قابلیت ها وجود ندارد که در صورت تهیه و بکارگیری اندیکاتورهای فوق ، نیازی به استفاده از اندیکاتورهای رایگان و یا اندیکاتورهای پیشفرض متاتریدر نخواهد بود و همچنین نگرانی از احتمال عدم سازگاری دیگر اندیکاتورها با بورس ایران وجود نخواهد داشت و حتی کاربر بدون کمترین دانشی از تحلیل تکنیکال، همان نتایج یک تحلیگر حرفه ای را خواهد داشت ضمن اینکه کاربر همزمان هشدارهای ورود یا خروج ناشی از تحلیل تکنیکال و همچنین هشدارهای ناشی از واگرایی ها را همزان همر روی نمودار مشاهده می نماید و هم آنها را در ایمیل دریافت خواهد کرد.ضمن اینکه شناخت و ترسیم واگرایی های نمودار قیمت با اندیکاتورهای حرفه ای کاریست بسیار مشکل که نیاز به تبحر خاصی دارد.

برای جزئیات بیشتر و تهیه سیستم های اراد تریدت کلیک نمایید

گام پنجم: انتخاب سهام های برتر

ابتدا نسبت به شناسایی سهم های برتر اقدام و پس از ان از این نمادها برای خرید کوتاهمدت یا میانمدت و یا بلندمدت استفاده نمایید.

این نکته بسیار مهمی می باشد که برای همه استراتژی هایمان از کوتاهمدت تا بلندمدت به این مرحله باید زیاد  توجه نمود و نمادها باید از جهات متعدد تکنیکی باید برای خرید مناسب باشند اما برای حرفه ای ترین های بورس بررسی روزانه چهارصد نماد کاریست غیر ممکن و بسیار مشکل. از این رو نیاز به ابزاری برای تحلیل خودکار همه نمادها و نمایش مهمترین نمادها که قابلیت رشد را دارند در قالب یک سبد می باشد مهمترین این ابزارها به ترتیب اهمیت عبارتند از:

۱- برنامه های تشخیص و تلفیقی پسام

این برنامه ها بصورت اتوماتیک اطلاعات را از سرور بورس دریافت و همه نمادهایی که در ان روز قابل معامله می باشند را بر اساس داده های جاری تا یک سال قبل ازجهات متعدد مورد بررسی قرار می دهد و نمادهای دارای شرایط را در قالب سبد معرفی می نماید شاخص هایی که در این برنامه از انها استفاده شده است شاخص هایی می باشند که در هیچ نرم افزار تکنیکالی وجود ندارند و با توجه به چندین پژوهش انجام شده بر اساس  نرم افزارهای اقتصاد سنجی این شاخص ها بدست امده و تبدیل به فرمول شده و در قالب ماکرو اکسل برنامه نویسی شده اند.

اشتراک این برنامه ها بصورت ماهیانه می باشد و کاربر قبل از خرید می تواند تا سه روز ان را تست نماید.

نحوه کار با این برنامه ها بسیار ساده بوده و اگر کاربری  قصد خرید برای نوسانگیری یا خرید و فروش روزانه را دارد می تواند تنها به همین برنامه ها تکیه نمایید بطور مثال  نمادهایی که بعنوان سبد معرفی شده اند اگر در ستون افزایشی قسمت پیش بینی برنامه تلفیقی  نیز قرار داشتند برای خرید مناسبترند.

۲- استفاده از فیلترهای دیده بان بورس

در حال حاضر سازمان بورس با ارایه امکانات مناسبی بستری را برای کاربران بورس فراهم نموده تا هر کسی دیده بان اختصاصی خودش را بر اساس شاخص های مدنظر خودش را داشته باشد.

با تهیه پکیج فیلتر نویسی علاوه بر آموزش کامل فیلترنویسی حدود سیصد فیلتر آماده و تخصصی را دریافت می دارید تا با کپی پیست کردنشان یک دیده بان اختصاصی داشته باشید.و از بین نمادهای فیلتر مد نظر ، نمادهایی که در دیگر فیلترها مشترکند را برای گام بعدی انتخاب نمایید.

فیلترهای ارایه شده در این پکیچ بصورت دایمی می باشند. برای تهیه و دانلود فیلترها کلیک کنید.

گام ششم:همگام با شاخص صنعت خرید نمایید.

شاخص هر صنعت میانگینی از قیمت های نمادهای مختلف مربوط به آن صنعت می باشند و همچنانکه نمادهای مربوط به آن صنعت روی شاخص صنعت تاثیر می گذارند شاخص نیز روی قیمت نماد تاثیر می گذارد.همیشه به یاد داشته باشید که خرید یک نماد قوی از یک صنعت با شاخص ضعیف( در حال اصلاح) پر رییسک تر از خرید یک نماد ضعیف با شاخص قوی (در حال رشد) می باشد.

اما شاخص های صنایع نیز همانند نمادها متعدد بوده و بررسی و رصد روزانه آنها کاریست مشکل و وقت گیر.

راه حل: استفاده از سیستم ها و اندیکاتورهای آراد تریدت می باشد

اندیکاتورهای مربوط به سیستم های آراد ۲ و ۳ این قابلیت را دارند که علاوه بر ظاهر شدن هشدارهای ورود و خروج نمادها و شاخص ها روی کادر هشدار مفید تریدر و همچنین هشدار صوتی، بلافاصله بعد از باز نمودن برنامه مفید تریدر، همه نمادها و شاخص هایی که روی پنجره اصلی مفید تریدر قرار دارند بررسی و تحلیل شده و آن هشدارها به ایمیل ارسال شوند.

چگونه با سیستم اراد تریدت سودی ۱۵تا۲۵درصدی در ماه کسب کنیم